Dovolenková sezóna je v plnom prúde a často sa ku mne dostanú otázky, čo všetko je potrebné na cestu so psíkom do zahraničia, kde sa pas pre psa vybavuje a koľko to stojí. V tomto článku ti ponúkam kompletný návod, ako vybaviť pas pre psa a informácie s tým spojené.
Keďže od septembra podľa nového zákona „Zviera nie je vec“ musí byť každý pes čipovaný, urobíš dobre, ak to nebudeš odkladať a dáš chlpáča začipovať. Je to podmienka pri vybavovaní pasu pre psíka. Čip sa aplikuje do podkožia psíka na ľavej strane krku trošku väčšou ihlou. Materiál čipu je (ževraj) nedráždivý a čip v tele hafana putuje iba zriedkavo. Údaje, ktoré sú na čipe (rasa, vek, pohlavie, meno, adresa majiteľa, meno majiteľa) sa nahrávajú do Centrálneho registra spoločenských zvierat. V registri nájdeš aj údaje o očkovaní psíka.
Ako vybaviť pas pre psa
Je to pomerne jednoduché. U veterinára. Ale pozor, nie každý veterinár môže vystaviť pet pas. Zoznam poverených veterinárnych lekárov nájdeš na stránke www.svps.sk .
Každý pet pas musí obsahovať:
- informácie o psíkovi a jeho majiteľovi
- absolvované očkovania
- ošetrenie proti vonkajším a vnútorným parazitom
- potvrdenia o zdravotnom stave
- prípadne výsledky sérologického vyšetrenia na besnotu
Ak psík má očkovanie proti besnote, ktoré absolvoval u nepovereného veterinára, je bohužiaľ pre účely cestovania neplatné. 🙁
Cena za vystavenie pet pasu sa pohybuje približne vo výške 20 eur. Samozrejme si to každý veterinár prispôsobuje. Ak ideš psíka aj čipovať, za tento úkon zaplatíš cca 25 eur. Vydaný pas pre zvieratko nahrádza očkovací preukaz. Takže na budúcu kontrolu u veterinára ti stačí vziať pas. Každý pas má svoje evidenčné číslo, pod ktorým je evidovaný v Centrálnom registri spoločenských zvierat. Ak pas stratíš, rozmočíš na pláži, alebo ti ho ukradnú, poverený veterinárny lekár zruší jeho platnosť.
*Vedel/a si? Platný cestovný pas musí mať pri cestách aj mačka a fretka.
Pri cestách do niektorých krajín si treba overiť, či nemajú nejaké špeciálne obmedzenia (napr. extra test na besnotu, vydanie špeciálneho povolenia na vstup so psíkom). Niekedy si psíka nechávajú po príchode v karanténe aj niekoľko týždňov. 🙁 Zvyčajne vtedy, ak sa jedná o dlhší pobyt. V tom prípade by som zvážila, či nie je pre chlpáča menej stresujúce nechať ho doma alebo v kvalitnom psom hoteli.
Takže, aby som to zhrnula, keď chceš cestovať so psíkom (alebo mačkou či fretkou) do zahraničia, musíš splniť toto:
- mať začipované zvieratko
- mať pre neho vystavený cestovný pet pas
- v pase zapísané platné očkovanie proti besnote od povereného veterinára
Nezabudni, všetko potrebné na cestovanie so psíkom nájdeš v našom obchodíku. Budem rada, ak mi napíšeš zážitky z tvojich ciest s chlpáčom. Ak ti článok pomohol, za zdieľanie som vždy vďačná. 🙂