My sme cestovali so svorkou zatiaľ vždy autom, no zaujímali ma ďalšie spôsoby cestovania so psom. Ako to funguje v lietadle? Mám hrôzu z toho, že by psík mal byť v batožinovom priestore. A čo loď, môže sa tam pohybovať voľne? Nevedela som poriadne vypátrať overené infošky a tak som sa obrátila na vás, mojich milých čitateľov. Nesklamali ste a podelili sa o svoje skúsenosti.
Aké sú ďalšie spôsoby cestovania so psom podľa vašich skúseností?
Najčastejšie cestujete aj vy autom, no čitateľka Natália vyskúšala tiež vlak a dokonca lanovku. „Vlakom sme boli len raz a zvládali sme v pohode, ale nebolo to ono, to sa nám až tak veľmi nepáčilo.🙂 V Tatrách sme navštívili aj zubačku, to bolo skvelé, keď nie je nátresk a v zimných mesiacoch je tam príjemne vykúrené. Využívame zubačky, električky a určite odporúčame. Samozrejme kupuje sa lístok a pri veľkom mňožstve ľudí a veľkosti psíka musí byť nasadený náhubok. Cestovali sme aj otvorenou lanovkou, niekde je nutné kúpiť lístok.“
Pri cestovaní kabínkovou lanovkou obvykle je potrebné kúpiť lístok. Závisí od veľkosti psíka, menšiemu môže stačiť kategória pre batožinu, náš poník by potreboval už polovičný/detský lístok.
Letecká doprava
Možno chceš letieť na dovolenku so psíkom a máš obavy, ja by som mala tiež. Hádam ťa ukľudní Linda: „Letela som s mojou sučkou do Grécka(cca 2h let), keďže mala aj s prepravkou viac ako 10kg, mala ísť do batožinového priestoru (spoločnosť Austrian airlines). Našťastie tam mali úplne plno, tak bola nakoniec na palube lietadla aj cestou tam, aj späť. Zvládla to bez problémov – dostala som od veterinára tabletky, po ktorých spala celú cestu. Nemala z toho žiaden stres a aj v ten deň bola úplne v pohode.🙂 Veľmi dobrá skúsenosť!!“
Linda sa s nami podelila aj o cenu letenky, ktorá bola 150€ (tam-späť). Keď chceš letieť so psíkom, počítaj s vybavovačkami (očkovania, telefonát so spoločnosťou, registrácia zvlášť na letisku). Chlpáč musí byť v nepriepustnej prepravke so zabudovanou miskou na vodu.
Ďalšia čitateľka ma upozornila, že spoločnosť Austrian airlines má hmotnostný limit pre psíka na palube 8 kg a je v dodržiavaní dosť striktná. Čo je dosť smiešne, keď batožina môže mať 10-12 kg.
*Tip: Keď sa budeš baliť na cesty so psíkom, pripomeň si v článku 7 odborníkov radí, čo je pre psíka najdôležitejšie, keď cestuje, na čo nezabudnúť.
Zaujímavosť z Ameriky: ak máš potvrdenie od psychológa, že tvoje zviera je pre teba dôležitá psychická podpora (je jedno či pes, korytnačka alebo kôň), môže letieť s tebou na palube lietadla zadarmo a dokonca bez klietky! Ja teda nie som moc nadšencom Ameriky, ale toto je veľmi milé 🙂
Lodná doprava
Aj fenečka Dorka cestovala trajektom v chorvátskom Zadare. Lístok kúpený mala. Výhodou môže byť, že zatiaľ čo na menšej lodi alebo člne sa psík môže báť, na veľkom trajekte si ani neuvedomí, že sa plaví.
Viaceré spôsoby cestovania so psom a medzi nimi lode, má otestované aj ďalšia Natália. „Na Sicíliu chodíme trajektom z Reggio Calabria – Mesina. Sú tam väčšinou kamióny, lebo turistický trajekt ide z iného mesta. Každopádne, platíme len za kamión (platí sa za auto) a psa tam nik nerieši. Sú tam nejaké plagáty, no v taliančine a ja tomu nerozumiem. 😀 Nik sa nesťažoval. Psík by mal byť na vodítku, to je asi všetko.“
Autobusová doprava
Na Slovensku zavisí od prepravcu, či a koľko psíkov do busu vezme. Ak sú menší, prípadne na rukách či v taške/prepravke, šofér môže vziať 2 kusy (aj viac, ak je ochotný). Ak je psík na vodítku, môže byť v buse len jeden a samozrejme s náhubkom. Ale všetko závisí na šoférovi. Autobusmi po Taliansku cestoval aj Natáliin malý psík a zadarmo (na rukách) a na gondole v Benátkach ho tiež odviezli grátis.
Dúfam, že ti tento prehľad pomohol. Stále platí, že sa treba pýtať a znova pýtať, pretože to či ťa vezmú so psíkom a či budeš platiť, záleží vo veľkej miere od konkrétnych ľudí za okienkom či volantom. Samozrjeme, že iné je to v lietadle, tam s pravidlami a poplatkami nevybabreš. Dôležité však je, aby ste ty aj tvoj chlpáč boli v pohode a bez stresu. Ďakujem dievčatám (Linde Maňkovej, Natálii Vlčkovej, Natálii Šoltés), ktoré mi poskytli informácie a fotky do článku. 🙂
Aké máš skúsenosti ty? Využívaš hromadnú dopravu na cesty so psíkom? Budem sa tešiť na tvoje komentáre, lajk či zdieľanie.
*Poznámka: Článok bol vytvorený v spolupráci s webom dovolenka.sme.sk.