Rovnako ako ľudia, aj niektorí chlpáči majú problém s cestovaním v aute. Nevoľnosť a nepokoj psíka pri transporte v aute nie je tak ojedinelá, ako by sa mohlo zdať. Keďže sa ma na to dosť často pýtate, spísala som tipy, ako psíkovi uľahčiť prepravu v aute. Keď už bezproblémovo zvládne prepravu v aute, môžete sa ďalej inšpirovať na tipy kam na výlet so psíkom .
Problém s cestovaním autom môžu mať šteniatka aj starší psík, ktorý sa s tým doteraz nestretol. Prejavuje sa to slintaním, nepokojom, kňučaním, pobehovaním…nejde vždy len o zvracanie. Šteniatka si niekedy zvyknú rýchlejšie. Paradoxom je, že psíci sa aj do auta tešia, akonáhle sa však stroj pohne, nastáva problém. Najdôležitejšie je, učiť chlpáča cestovaniu v aute postupne.
Konkrétne napríklad takto:
- nechať poriadne oňuchať auto, naložiť psíka, ideálne aby sám chcel nastúpiť, môžeme si pomôcť a motivovať pamlskami
- posedieť si so psíkom v aute BEZ naštartovaného motora, opakovať pár dní po sebe
- ak zvláda tento krok, môžeme pridať naštartovaný motor, STÁLE nikam nejdeme a auto sa nehýbe, opakovať pár dní po sebe
- prvé jazdy robíme doslova na 5 minút, niekoľko dní po sebe
- POSTUPNE predlžujeme trasu
Ako psíkovi uľahčiť prepravu v aute – vyskúšaj tieto triky
Pred cestou psíkovi nedávaj príliš veľa jedla. Stačí za hrsť granuliek, niekedy pomôže cestovať úplne nalačno. Skús zmeniť miesto v aute, kde hafan cestuje. Ak mu býva zle na zadných sedačkách, vyskúšaj kufor auta (samozrejme, ak to typ auta dovoľuje). Pri pobehovaní pomôže aj pás do auta. Pes má síce obmedzený pohyb, práve vtedy si sadne na zadok a uľaví sa aj žalúdku. Niekedy sa psíky cítia bezpečnejšie v menšom a ohraničenom priestore, môžu pomôcť aj špeciálne klietky do kufrov. Naša Amira na sedačkách tiež dosť „lietala“ a hadzálo ju. Odkedy sa s Frigom vozia v kufri, vedia si aj ľahnúť a menej kňučia.
Ďalšou pomôckou je pootvorené okno počas jazdy, alebo aspoň v pravidelných intervaloch. Psíky so svojím výborným čuchom zistia, okolo čoho práve prechádzate, čo je v okolí. Majú tak prehľad, že im nič nehrozí a bývajú pokojnejšie (minimálne aspoň na chvíľu).
Pomôcť môžu aj špeciálne esenciálne oleje určené pre psíkov na ukľudenie. Nanášajú sa do pokožky cez srsť na chrbte, zvyčajne pozdĺž celej chrbtice. Olej si môžeš naniesť aj do dlaní a nechať hafana trošku inhalovať. Dajú sa využiť aj na Silvestra či v iných, pre psíka stresujúcich situáciách. Pre psíky sa dajú použiť aj homeopatiká.
Nezabudni, dôležité je aj to, ako sa cítiš ty. Ak si už vopred nervózny/na z toho, aká bude cesta, nečakaj, že psík bude v pohode. Veď vieš, že z nás všetko vycítia…Tiež si treba uvedomiť, že ak dlhšie cestovať nebudete, chlpáč sa opäť môže začať báť a postupný tréning a zvykanie si budete musieť opakovať. Naše psíky sa vozia každý deň približne 20 minút a aj tak dlhé trasy občas prežívajú tak, ako keby nikdy nesedeli v aute.
Ak máš ďalšie tipy, ako psíkovi uľahčiť prepravu v aute, ktoré pomohli vám, určite ich napíš do komentára alebo priamo mne. Ostatní páničkovia sa potešia.