Väčšinou sa v článkoch venujem výletom a hotelom Slovenska, no v tomto by som sa chcela viac pozrieť na tému cestovanie so psíkom do zahraničia. Spoločná dovolenka s chlpáčom je úžasný zážitok pre celú rodinu. Možno ťa však popri balení chytá panika, čo treba okolo toho zariadiť. Dôležité je si uvedomiť- kam idem, do akého počasia a prostredia, akým dopravným prostriedkom? Toto všetko ovplyvňuje prípravu na cestovanie aj pobyt.
Cestovanie so psíkom do zahraničia- dopravné prostriedky,pasy a poistenie
Cestovanie so psíkom do zahraničia má svoje špecifiká. Je jasné, že psík musí byť zaočkovaný a aj začipovaný. Pre spoločenské zvieratá (čiže aj psíka) je nutnosťou PAS. Všetko o tom, ako prebieha jeho vystavenie rozoberám v samostatnom článku.
Niektoré štáty vyžadujú pri vstupe psíka okrem pasu a čipu aj osobitné potvrdenie o očkovaní proti besnote alebo iné dokumenty(napr. Veľká Británia). Preto je fajn zistiť si pred cestou konkrétne podmienky vstupu zvieratka do danej krajiny.
Neviem, či si sa nad tým niekedy zamýšľal/a, ale psíka je možné aj poistiť. Nejedná sa len o cestovné poistenie , na trhu je už pomerne veľká ponuka poistenia aj pre psíky. Napríklad viem, že nezáleží, či máš v domácnosti jedného alebo troch chlpáčov, ak už jedno poistenie pre psa máš, sú krytí všetci.
Pri zahraničných cestách so psíkom často prídeš do kontaktu aj s inými dopravnými prostriedkami, aj keď väčšina z nás cestuje autom. V autobusoch a vlakoch je nutnosťou náhubok a často podmienky prepravy závisia od konkrétneho prepravcu, či dokonca šoféra. Ak autobusom cestuje menší pes v prepravnej taške, šofér môže vziať aj väčšie množstvo takýchto psíkov. Naopak, pri veľkých rasách môže byť väčšinou vo vozidle len jeden.
Letecká preprava je kapitola sama o sebe, tak len v skratke,viac sa jej venujem v článku „Iné spôsoby dopravy“. Všetky podmienky letu so psíkom je nutné preveriť u každej leteckej spoločnosti. Pravidlá majú zvyčajne spoločné, ale detaily sa líšia. Platí, že pes musí mať pas a prepravuje sa len,v na to určených prepravkách. V prepravke sa zvieratko musí vedieť postaviť a otočiť a tiež musí obsahovať kŕmne a napájacie zariadenie.
Cestovať so psíkom sa dá aj lanovkou, trajektom, električkami či zubačkou.
Destinácia- kam idem, kde budem bývať, aké je tam počasie
Predtým, ako vyrazíš na cesty, mal/a by si si uvedomiť hranice domáceho miláčika. Veď chceš, aby si pobyt váš parťák užil rovnako ako ty… Pri pobyte v hoteli je zrejmé, že psík sa stretne s novým prostredím, množstvom ľudí, zvukmi. Takže, ak je to typ, ktorý si aj doma rád zašteká, ako naša Amira, možno je lepšou alternatívou chata alebo ubytovanie v penzióne na vidieku. Psík-cestovateľ by mal mať zvládnutú základnú poslušnosť a hygienické návyky.
Psíkovi treba pobaliť jedlo,misky,hračky,vodítka,prípadne pelech. Všetko, čo pozná a bežne používate. Pri pobyte na snehu sa môže hodiť balzam na labky a ak je cestovanie do zahraničia spojené s kúpaním vo vode, dobrou pomocou je plávacia vesta.
Najviac dogfriendly krajiny- kde sa na vás tešia?
Na svete je veľa destinácií, kde je psíčkarská kultúra na lepšej úrovni, ako u nás. Napríklad moje milované Taliansko a Francúzsko, krajiny Beneluxu či Škandinávia. Rakúsko je na tom tiež slušne a situácia sa zlepšuje aj u českých susedov. Existujú však aj také krajiny, ktoré po príchode či prílete vyžadujú pobyt domáceho miláčika v tzv. karanténnej stanici. Nie je ich veľa a často sú to ostrovné štáty ako Austrália či Nový Zéland.
Cestovanie so psíkom do zahraničia, ale aj po našej krajine je ešte stále pre niekoho nezvyčajné, preto je na mieste (obojstranná) tolerancia a ohľaduplnosť. Ak máš tipy na dogfriendly destinácie, podeľ sa o ne v komentároch.
Zdroj titulnej fotky: Shutterstock