Spoločná dovolenka s tvojím milovaným psíkom môže byť úžasným zážitkom pre vás oboch.Možno ťa ale popri balení kufrov chytá panika,čo všetko treba okolo toho zariadiť,čo pobaliť chlpáčovi a ako to zvládnuť tak,aby ste neboli obaja vystresovaní ešte pred tým,než vôbec vyrazíte.
Koho sa ale opýtať,kto má toho veľa pochodeného a úspešne zvláda cestovanie s chlpáčmi bez nervov?Našla som takéto osobnosti psíčkarskej komunity na Slovensku a otravovala ich s jedinou otázkou: „Čo je podľa Vás pre psíka najdôležitejšie,keď cestuje?“
Tu sú ich odpovede:
Zuzana Gazdíková (pesBruno.sk)
Nie je nič lepšie, ako zobrať na cesty aj svojho psíka. Spoločné zážitky upevnia váš vzťah, zažijete kopec zábavy a množstvo nezabudnuteľných chvíľ. Netreba však zabúdať aj na jeho pohodlie a bezpečnosť, najmä ak cestujete autom. Zainvestovať do prepravnej klietky alebo bezpečnostného pása pre psíka nie je na škodu. Počas cesty robte pravidelné prestávky na venčenie. A NIKDY nenechávajte svojho miláčika v zatvorenom aute samého bez dozoru, ani na minútku. Nezabúdajte na čerstvú vodu a občerstvenie pre vášho hladoša, aby mal počas výletu dostatok energie. Za svojho psíka ste zodpovední, preto berte ohľad aj na okolie. A nezabúdajte po ňom zbierať kôpky – všade!
Pripravte si dobrú náladu a plnú pamäťovú kartu vo vašom fotoaparáte na zaznamenanie krásnych dobrodružstiev s vašim psom 🙂 „
Martina Mihalová ( Doggie tour s.r.o)
Pri otázke „Čo je najdôležitejšie pre psíka, keď cestuje?“ ma napadne:
klimatizované auto, časté prestávky a pitný režim no a samozrejme je nevyhnutné mať vystavený pet pass, pes musí byť čipovaný a tiež očkovaný pred vycestovaním.Nie je to až také komplikované, ale je to zodpovednosť navyše a treba ju brať vážne.“
Viktória Obetková (AkoSoPsom.sk)
Podľa mňa je pre psa pri cestovaní najdôležitejšia socializácia, aby pes zvládol cestovanie bez zbytočných stresov :). Rovnako ako môj psychický stav, aby som nervozitu neprenášala na psa. Ostatné veci sa už odvíjajú od spôsobu prepravy, počasia, teploty a jej dĺžky :).”
Rocky JRT (Rocky na Insta)
Čaute chlpáči, tak za prvé najdôležitejšie keď páničkovia cestujú je, aby ma nezabudli doma! Keď ma teda zoberú (čo je takmer vždy), tak mi nikdy nezabudnú zobrať vodičku, cestovnú misku a nejaké tie maškrty, keby som vyhladol. Ak idem na dlhšie, tak si vždy beriem aj môj obľúbený peliešok! Tiež berú ohľad na moju bezpečnosť v aute, a berú mi aj obľúbené hračky. Ale najdôležitejšia je sranda, ktorú vždy na výlete zažijeme! Baf, baf, pekné dovolenky!“
Sušienka & Špageta(Sušienkovo s.r.o)
Kamoškovia, nó jednoznačne si myslíme, že tou najdôležitejšou vecou, ktorá vám nesmie na ceste za Divočinou chýbať, je voda! Inak povedané, je dôležité dodržovať pitný režim. Nech tvoji páničkovia uberú labku, teda, nohu z plynu a dožičia ti viac prestávok – im to pomôže v udržaní sa pri živote počas šofééérovania a ty sa v kľude vykakčíš, vycikáš a naberieš pomocou čerstvej vody druhý dych na ďalšie kilometre v aute.. Keď už ako inak, šťastlivo dorazíte do finálnej destinácie napríklad do neďalekej Jugošky, ták vybalíš svoje švestky zabalené v Cloud7 deke, ktorá ti slúži ako batôžtek na drobnosti a taktiež cestovná deka v jednom, BAF! Superská vecička totó! Sem zmestíš aj čosi zdravé pod zub, téda naše zdravé Sušienky, keďže ideš na cestu za Divočinou spoliehaj sa na tvoje overené značky-SUŠIENKOVO, my chlpáči niesme take exotické typy, ktoré si móžu koštovať tu a tam kadečó sa im núka.. My osobne so Špagetkou, sa spoliehame na doma overenú KRAVINU, či DiVÚ SVIŇU, tieto naše pamlsky sú jednak zdravé+chrumkavé a taktiež super skladné! Móžeš sa jeden deň rozmaznávať našimi sušienkami a druhý zas stejkami a na večeru naplniť bruško výživnou holistickou konzervou-Mäsíčkom (buďto zverinové, alebo rybacie), natlačíš ich do každého batôžka a ak si na ňu páničkovia nenájdu flek, v inak ich už dóóósť preplnenej taške, ták šup s ňou do Clouďáckej deky, tam je miesta stále dosť!“
Dana Krajčírová (Dogstar psie centrum)
Ak ide o cestovanie autom,tak určite treba psíka zabezpečiť tak,aby neovplyvňoval jazdu šoféra,čo môže byť nebezpečné ako pre psíka,tak aj pre účastníkov cestnej dopravy.Pri dlhších trasách netreba zabudnúť na prestávky (venčenie a pitný režim) .Nenechávať ani na chvíľu psíka v zatvorenom aute ak ide o letné mesiace ( prehriatie).“
Barbora Ďaďová (OZ Majme srdce)
Povedala by som, že závisí najmä na dĺžke cesty a tiež či sa jedná o cestu do zahraničia, alebo len v rámci Slovenska. Ak sa bavíme o ceste do zahraničia, nevyhnutnosťou je platný petpas, určite je dobré mať so sebou misku na vodu a po ceste dopriať psíkovi zastávky na vyvenčenie. V „kufri“ by mal mať psík zbalené granulky na ktoré je zvyknutý, jednu-dve obľúbené hračky či deku alebo pelech. Osobne odporúčam aj menovku s kontaktom na obojku, nakoľko čip je registrovaný len v Slovenskom registri, ktorý nie je prepojený so zahraničnými databázami.“
Záver
Práve ti 7 odborníkov na psiu dušu prezradilo skvelé tipy,aby bol tvoj psík počas cestovania v pohode.Nie len,že sú to milovníci hafanov (a hafani osobne),ale vo svete chlpáčov sa skutočne vyznajú a rozumejú im.Keď sa budeš pri cestovaní a prípravách naň držať ich odporúčaní,užijete si super dovolenku so psíkom a získate kopu nových zážitkov.Tak sa vidíme v teréne kamoši! 😉
Nech sa páči,kľudne zdieľaj tento článok,nech aj ostatní páničkovia vedia,ako sa pripraviť na cestu so psíkom.
P.S.: Pomohol ti tento článok? Poďakuj sa mi kávou 🙂