Ruku na srdce- nosíš so sebou na výlety či turistiku lekárničku? Aspoň pre seba alebo sa v batohu nájde aj lekárnička pre psy? My so sebou nosíme lekárničku pre nás, no málo čo z nej by sa dalo použiť aj pre Amiru a Friga. Na poslednom pobyte Amiru uštipla včela a neboli sme na to vôbec pripravení…Neviem, čo by sme robili, keby schytala alergickú reakciu. Našťastie sa to zaobišlo len s jej miernym sťažovaním sa a hundraním, no inšpirovalo ma to, aby som tejto téme venovala aj článok na blogu.
Na nete sa dá kupiť aj hotová lekárnička pre psy, napríklad TU. Stoja približne 10 eur, no nájdeš aj za 30. Ja som si vyskladala lekárničku z domácich zásob a chystám sa ešte dokúpiť niektoré špecialitky, ktoré som si naštudovala pri písaní tohto článku a nájdeš ich spomenuté nižšie.
Čo by mala obsahovať lekárnička pre psy
Obsah lekárničky by mal byť jednoznačne prispôsobený konkrétnym potrebám psíka, no oplatí sa mať základnú výbavu.
Nástroje a výbava:
- obväz, samolepivý obväz (ten, čo používajú veterinári napr. po odbere krvi, netreba ho lepiť,neťahá srsť, kúpiš ho aj v DM drogérii)
- pinzeta/háčik na kliešte
- tyčinky do uší (nielen na uši, ale aj na dezinfekciu rany v papuľke)
- leukoplast, sterilné štvorce na prekrytie rany, gumené jednorazové rukavice
- spoľahlivé nožnice
- botička pre psíka (najčastejšie zranené bývajú labky a ver mi, nebude sa ti chcieť nonstop naprávať padajúci obväz)
- striekačka (na aplikáciu liekov, vypláchnutie rany dezinfekciou)
- kontakt na veterinára
- teplomer ? (otáznik, lebo neviem, či by som ho zvládla použiť 🙂
Lieky
V prípade liekov (ale aj celého obsahu lekárničky) odporúčam poradiť sa s veterinárom. Každý psík je iný, je v inej váhovej kategórii a ublížiť mu určite nechceme…
- Ocu flash / Ophthalmo septonex (očný roztok na výplachnutie a ukľudnenie očí, pôsobí dezinfekčne a protizápalovo)
- Peroxid vodíka (Zaradený medzi liekmi, pretože dokáže u psíka vyvolať zvracanie v prípade, že zjedol niečo jedovaté,nebezpečné. Zvracanie treba vyvolať čo najskôr po konzumácii. 3% peroxid sa zvykne používať v dávke 1-2 ml na 1 kg hmotnosti psa. Určite treba konzultovať s veterinárom, sú prípady, kedy sa zvracanie vyvolávať NEodporúča).
- Zyrtec alebo iný liek na potlačenie alergickej reakcie (v spomínanom prípade uštipnutia včelou by sa nám hodil…Dávkovanie konzultovať s veterinárom.)
- Entero zoo gél ( prvá pomoc pri akútnej hnačke a otrave jedlom, použiteľný aj pre mačky, králiky a papagáje)
- Smecta / čierne uhlie (tráviace problémy)
- lieky proti bolesti (individuálne, poradiť sa s veterinárom)
- lieky, ktoré psík dlhodobo užíva a potrebuje ich (ak také sú)
Dezinfekcia
Pre psíky určite niečo, čo neštípe a nepáli v rane, napríklad:
- Betadine (úplný základ aj v lekárničke pre ľudí, na prepláchnutie rany môžeme rozriediť vodou tak, aby vyzeral roztok ako čaj)
- Koloidné striebro
- Pár kvapiek tea tree oleja vo vode
Naša lekárnička pre psy je ešte doplnená o homeopatiká (napr. Sédatif PC na upokojenie, masť Cicaderma na odreniny), chlorellu (ľahké tráviace problémy) a bambucké maslo na popálené labky a ňufáky či ochranu pred mrazom a posypovou soľou.
Ak si balíš lekárničku aj na zahraničné cesty, určite je fajn dopredu si niečo o krajine, kam sa s chlpáčom chystáš, naštudovať. Môže tam byť napríklad rozšírený parazit, na ktorého funguje iné odčervenie ako bežne.
*Viac tipov, na čo nezabudnúť nájdeš v článku Cestovanie so psíkom do zahraničia.
Tiež sa zamysli, či vieš všetko, čo obsahuje tvoja lekárnička pre psy, aj použiť v praxi. Inak je ti zbytočné trepať to v batožine a v tom horšom prípade môžeš chlpáčovi aj ublížiť. Opakujem, ak si nie si istý/á, radšej zavolaj a konzultuj s veterinárom. Ak by si do zoznamu ešte niečo doplnil/a či vyškrtol/vyškrtla, napíš mi komentár. Želám ti krásne výlety bez zranení!
Zdroje:
vlastné skúsenosti a rady od veterinára, https://www.pejskarium.cz/lekarnicka-pro-psa/ https://www.stepoutandexplore.com/sk/cestovna-lekarnicka-pre-psy/